زبان بدن

زبان بدن

 

زبان بدن آن حالتها و علامتهايي است که ما بوسيله بدن آنها را ايجاد ميکنيم و بدون اينکه از زبان کمک بگيريم پيامي را منتقل ميکنيم. پس سروکار ما در اين نوشته با گفتار بيصداست. نکته حايز اهميت اينجاست که اين علائم بدني به صورت نيمه آگاهانه يا ناخودآگاه انجام ميگيرند.

بعضي از حرکات درصورت، دست‌ها، پاها و ديگر اعضاي بدن مي‌تواند به فاش‌شدن افکار و روحيات مخاطب کمک کند. حتي زماني که يک شخص با شما صحبت نمي‌کند، نشانه‌هايي درصورت، بدن، پاها و دست‌هاي او وجود دارد که مي‌تواند بدون آن‌که خود او متوجه شود به شما در خواندن فکر او کمک کند. در حقيقت همه انسان‌ها به‌طور ناخودآگاه حرکاتي از بدن خود نشان مي‌دهند که از آن به‌عنوان زبان بدن ياد مي‌شود. آشنايي با اين حرکات و نشانه‌ها مي‌تواند به شما کمک کند، در ملاقات با ديگران بهتر بتوانيد به آنچه در ذهن آن‌ها مي‌گذرد پي ببريد و به اين ترتيب تصميمات منطقي‌تري بگيريد.

● او تحت تاثير شما ست
کنار زدن موها از روي صورت
اين حرکت نشانه اي از عصبي بودن و در عين حال جلب شدن نظر شخص است. شخص سعي مي کند با اين کار حالت واقعي چهره خود را مخفي کند و نشان ندهد که تحت تاثير قرار گرفته است.

● لبخند فقط ۵ ثانيه است
لبخند زدن
حتما شما هم هنگام صحبت کردن با ديگران به فردي برخورد کرديد که مرتب لبخند مي زند و با اين تصور که مخاطب تان نسبت به موضوع مورد بحث علاقه مند است به گفت وگو ادامه داده ايد اما آنيتا باربي از دانشگاه لوئيس وايل در اين زمينه نظر متفاوتي دارد.او مي گويد يک لبخند درصورتي واقعي است که در آن عضلات چشم ها هم درگير شوند و خيلي هم طول نکشد. در حقيقت افرادي که لبخند آن ها بيش از ۵ ثانيه طول مي کشد و اين لبخند فقط در لب هاي آن ها مشاهده مي شود در حال تظاهر کردن هستند. براي مديران هم لبخند زدن هاي مداوم در محيط کار توصيه نمي شود، زيرا اين کار باعث مي شود آن ها در نگاه کارمندان چندان جدي به نظر نيايند.

● استرس دارد
پلک زدن بيش از حد
هر فرد در حالت طبيعي بين ۶ تا ۸ مرتبه در يک دقيقه پلک مي زند اما هنگام استرس تعداد اين پلک زدن ها بيشتر مي شود و به همين دليل توجه مخاطب را بيشتر به خود جلب مي کند. اگر شما هم هنگام سخنراني يک فرد در ميان جمع به چشمان او توجه کنيد، به طور حتم متوجه پلک زدن هاي مداوم او مي شويد. اين يک نشانه است که به شما اعلام مي کند، فردي که در حال گفت وگو با شماست از لحاظ رواني چندان در آرامش قرار ندارد.

● يا اشتباه کرده يا مي ترسد!
گزيدن لب ها
«کارول کينسي» که يکي از روان شناسان معروف و متخصص در زبان بدن است، گزيدن لب ها را يکي از مهم ترين نشانه ها از قرار داشتن فرد در وضعيت استرس زا مي داند. در بسياري از مواقع زماني که انسان ها اشتباهي را مرتکب مي شوند بي اختيار لب هاي خود را مي گزند. در اين مواقع انسان سعي مي کند، به طور ناخودآگاه با گزيدن لب ها، فرو بردن آن ها به داخل دهان و تماس زبان با آن ها خود را از زير بار رواني خارج کند.

● بيني پينوکيو
خاراندن بيني
سعي کنيد هنگام دروغ گفتن هرگز بيني خود را لمس نکنيد، زيرا مي تواند شما را در مقابل مخاطبان تان لو بدهد. «مايکل کانينگهام»، استاد ارتباطات از دانشگاه «لوئيسوايل» در اين باره مي گويد: «زماني که فردي دروغ مي گويد، ترشح هورمون آدرنالين در بدنش افزايش پيدا مي کند. اين عامل باعث انبساط رگ هاي خوني بسيار ريز در داخل بيني مي شوند و در اين هنگام شما در اين نقطه از صورت تان احساس خارش مي کنيد.» نگاه ممتد ولي کوتاه مدت به صورت فرد طرف مقابل يکي ديگر از نشانه هايي است که فرد دروغگو را رسوا مي کند. هنگام دروغ گفتن فرد خطاکار سعي مي کند با نگاه کردن به صورت طرف مقابل متوجه شود که آيا حرف او مورد قبول واقع شده يا خير. به همين علت است که هنگام دروغ گفتن يا بعد از آن نگاه هاي فرد دروغگو طولاني تر و دقيق تر از حالات عادي مي شود.

● سانسور خطرناک ها
بستن چشم ها
با ماليدن چشم ها، پوشاندن آن ها با دست يا بستن آن ها در زماني طولاني تر از پلک زدن، مغز مي خواهد از ديدن بعضي از عواملي که در مقابل چشمان ما قرار دارد جلوگيري کند. حتي در بسياري موارد زماني که صدايي ما را آزار مي دهد، ما به طور ناخودآگاه براي لحظه اي دستان مان را روي چشمان خود مي گذاريم. اين يک مکانيسم دفاعي براي مغز است تا بتواند خود را از پردازش رويدادهاي ناخوشايند يا تهديد کننده رهايي ببخشد.

● کمک مي خواهد
نگاه کردن به سمت پايين به مدت طولاني
با اين حرکت فرد از ديگران حمايت را درخواست مي کند. اين تاکتيکي است که بسياري از کودکان کم سن و سال هنگام مواجه شدن با ديگران در انجام يک کار اشتباه از خود بروز مي دهند تا به اين ترتيب بتوانند حمايت والدين يا اطرافيان را به سمت خود بکشانند. اگر شخصي اين حالت را از خود نشان مي دهد احتمالا انتظار همدردي دارد، پس سعي کنيد در اين مواقع او را درک کنيد.

● گذشته را به ياد بياوريد
نگاه کردن به بالا يا اطراف
آيا مي خواهيد بفهميد چه زماني فردي در حال تلاش است تا خاطرات گذشته را به ياد بياورد، پس به جهت نگاه کردن او توجه کنيد. زماني که فردي سعي مي کند چيزي را به ياد بياورد چشمان خود را به سمت آسمان مي گيرد، زيرا در تلاش است تا آن را در ذهن خود تصوير کند. زماني هم که تلاش مي کند يک حرف را به ياد بياورد به سمت يکي از گوش هاي خود نگاه مي کند، به اين شکل که گويا تلاش مي کند دوباره آن را بشنود.

● خطر در کمين شماست
لمس کردن پيشاني يا لاله گوش
اين کار نشان دهنده آن است که شما احساس تهديد مي کنيد يا خونسرد نيستيد. براي مثال زماني که شما در رديف اول کلاس نشسته ايد و اميدواريد که معلم نام شما را صدا نزند. بسياري از مواقع اگر انسان ها در حالت نشسته باشند در اين حالت دست خود را به آرامي روي پاهاي خود مي زنند. ضربه زدن به عصب هايي که در قسمت هاي انتهايي بدن مانند پاها يا گوش ها قرار دارند به بدن کمک مي کند ضربان قلب يا فشار خون خود را پايين بياورد.

● خوش آمدگويي
چرخيدن به يک سمت
تقريبا بسياري از مردم در حالت ايستاده يا نشسته بدن خود را اندکي به سمت کسي که توجه آن ها را به خود جلب کرده است مي چرخانند. در اين بين، شايد توجه به يک نکته بتواند به بهتر شدن رابطه شما با ديگران کمک کند. زماني که در حال صحبت کردن با فردي هستيد و يک شخص سوم تصميم دارد به جمع شما نزديک شود، سعي کنيد زاويه خود را تا ۴۵ درجه به سمت او بچرخانيد. اين يک علامت است که نشان مي دهد به طرف مقابل خوش آمد مي گوييد و او را به جمع خود دعوت مي کنيد.

● فرق راه رفتن زنانه و مردانه
راه رفتن
شيوه راه رفتن شما هم اطلاعات خاصي را به ديگران منتقل مي کند. افرادي که سريع راه مي روند در نگاه ديگران خلاق و شايسته به نظر مي آيند. اين طور به نظر مي رسد، آن ها بايد به جاي مهمي بروند و در زندگي خود هدف دارند. براي آن که راه رفتن تان در نگاه ديگران تاثيرگذار به نظر بيايد سعي کنيد ابتدا پاشنه پا را روي زمين بگذاريد و سپس به سمت نوک انگشتان برويد. جالب است که بسياري از مردان ابتدا پاشنه پاي خود را روي زمين گذاشته اما اکثر زنان ميانه کف پا را روي زمين مي گذارند.

● باورتان نمي کنند
تکان دادن دست ها
تحقيقات نشان داده است، افرادي که مرتب دست هاي خود را حين صحبت کردن تکان مي دهند شخصيت باانرژي، منطقي و گرمي دارند اما در عوض افرادي که حرکات دست کمتري دارند منطقي تر و تحليلگرتر به نظر مي رسند. به ياد داشته باشيد که حفظ تعادل کليد موفقيت در تاثيرگذاشتن روي ديگران است. افرادي که بيش از اندازه دست هاي خود را تکان مي دهند در نگاه ديگران باورپذيري کمتري دارند و ضعيف تر نشان داده مي شوند. اگر فکر مي کنيد در موقعيت هايي مانند مصاحبه شغلي ممکن است دستان خود را بيش از حد تکان بدهيد، بهتر است چيزي مانند يک کتاب يا پوشه در دستان خود بگيريد.

● احساس برتري
ايستادن با پاهاي باز
ايستادن در حالتي که پاهاي شما به اندازه عرض شانه ها باز است، نشان از اقتدار، تسلط و نفوذ دارد. هنگام بحث کردن با ديگران يا اختلاف نظر، اين شکل از ايستادن به طرف مقابل القا مي کند که شما در اين بين احساس برتري داريد. قرار دادن دست ها روي ران ها هم يکي از نشانه هاي سنتي قدرت و اقتدار است.

● عوض کردن پاها
شکلي که شما بدن خود را حرکت مي دهيد نشان دهنده علاقه، نگرش و گرايش شماست. اگر به طور مرتب وزن خود را روي يکي از پاهاي خود قرار مي دهيد يکي از نشانه هاي آن است که شما ناراحت و عصبي هستيد و به اين شکل مي خواهيد به خود آرامش بدهيد. در اين وضعيت فرد مرتب در حال فکر کردن در مورد موضوعات متعدد در ذهن خود است و اين تغيير فکر خود را به شکل عوض کردن پايي نشان مي دهد که بيشتر وزن بدن را تحمل مي کند.

● منعطف نيست
باز کردن دست ها
اگر شخصي دستانش را در مقابل شما باز کند به شکلي که گويا يک سيني براي تعارف کردن در مقابل شما گرفته است، نشان مي دهد که از نظرات شما استقبال مي کند و منتظر شنيدن آن است. قرار دادن کف دست ها به سمت پايين يا گره کردن آن ها به شکل مشت نشان مي دهد، فرد مقابل شما در آن لحظه شخصيت انعطاف پذيري ندارد.

● متقلب
پنهان کردن دست ها
اگر فردي در حال صحبت کردن با شما دستانش را در جيبش مي گذارد يا در پشت خود پنهان مي کند، اين احتمال را بدهيد که چيزي را از شما پنهان مي کند يا قصد تقلب دارد. شايد فردي در حال تعريف کردن ماجرايي براي شماست اما اين احتمال وجود دارد که او تمام داستان را نمي گويد و بخشي از آن را مخفي مي کند.

● فرار سريع
تکان دادن مداوم پاها
آيا دقت کرده ايد در حالتي که يکي از پاهاي خود را روي پاي ديگر انداخته و نشسته ايد، مرتب يکي از آن ها را مرتب تکان مي دهيد. تحقيقات نشان مي دهد، اين نوع حرکات مي تواند به آرام شدن تنش در انسان کمک کند و هر چه شدت اين حرکات بيشتر باشد به همان اندازه هم ميزان اين تنش ها بيشتر است. همچنين تکان دادن مرتب پاها نشان مي دهد که شما هرچه سريع تر مي خواهيد خود را از وضعيتي که در آن قرار داريد رهايي ببخشيد و پاهاي شما کاملا براي اين موضوع آماده اند. دقيقا به همين دليل است که در مطب هاي پزشکان، در اکثر مواقع بيماران منتظر پاهاي خود را تکان مي دهند.

● آماده براي فرا از دست شما
قرار دادن نوک پاها به سمت در خروجي
زماني که با يک فرد در حال گفت وگو هستيد، اگر متوجه شديد که آن فرد نوک انگشتان پايش را به سمت در خروجي چرخانده است، بدانيد که آن فرد به طور ناخودآگاه اعلام مي کند که آماده است تا گفت وگو را تمام کند و به سمت بيرون حرکت کند.

برگرفته از کتاب ارتباطات اجتماعي