10 راه عالی برای کنترل خشم

10 راه عالی برای کنترل خشم

وقتي فرزندتان حرفتان را گوش نمي‌کند، فشارخونتان حسابي بالا مي‌رود؟ عصباني شدن حالتي کاملاً طبيعي و سالم است – اما خيلي مهم است که به طريقي مثبت با آن برخورد کنيد. عصبانيتي که کنترل نشود، مي‌تواند هم براي سلامتي‌‌ و هم زندگيتان مضر باشد.

براي کنترل کردن عصبانيتتان آماده‌ايد؟ با اين 10 نکته شروع کنيد.

1. قبل از اينکه چيزي بگوييد فکر کنيد.

در زمان عصبانيت خيلي راحت ممکن است چيزهايي را به زبان بياوريد که بعداً از گفتن آنها حسابي پشيمان شويد. چند دقيقه مکث کرده، چيزي به زبان نياوريد و فکرتان را جمع کنيد و بگذاريد طرف‌مقابلتان هم همين کار را بکند.

2. وقتي آرام‌تر شديد، عصبانيتتان را ابراز کنيد.

وقتي توانستيد روشن و واضح فکر کنيد، ناراحتي‌تان را به طريقي قاطع اما نه هجومي ابراز کنيد. نگراني‌ها و نيازهايتان را به روشني و وضوح کامل بدون اينکه موجب ناراحتي طرف‌مقابل شويد، براي او شرح دهيد.
3. کمي ورزش کنيد.

فعاليت جسمي به خالي کردن استرس‌هايي که موجب عصبانيت مي‌شود کمک مي‌کند. اگر احساس مي‌کنيد عصبانيتتان در حال افزايش است، براي پياده‌روي برويد يا زماني را براي انجام فعاليت فيزيکي موردعلاقه‌تان صرف کنيد.
4. به خودتان استراحت دهيد.

استراحت کردن فقط براي بچه‌ها نيست. در طول ساعت‌هايي از روز که فوق‌العاده برايتان استرس‌زا است به خودتان وقفه‌هايي براي استراحت دهيد. چند دقيقه زمان آرام و بي‌سروصدا به شما کمک خواهد کرد احساس بهتري پيدا کرده و براي کنار آمدن با مشکلات پيش رو آماده‌تر شويد.
5. راهکارهاي ممکن را بررسي کنيد.

به جاي اينکه روي چيزي که ديوانه‌تان کرده تمرکز کنيد، سعي کنيد مشکل را حل کنيد. آيا اتاق نامرتب فرزندتان عصبانيتان کرده است؟ در آن را ببنديد. آيا همسرتان هر شب براي شام دير مي‌آيد؟ برنامه شامتان را ديرتر بگذاريد. به خودتان يادآور شويد که عصبانيت نه‌تنها هيچ چيز را حل نمي‌کند، بلکه بدتر هم مي‌کند.
6. از ضمير "من" استفاده کنيد.

براي جلوگيري از انتقاد کردن يا مقصر دانستن کسي، که فقط فشار بين شما را بيشتر خواهد کرد، براي توضيح مشکل جملاتتان را با ضمير "من" شروع کنيد. سعي کنيد تا جايي که مي‌توانيد به طرف‌مقابل احترام بگذاريد. مثلاً به جاي "تو هيچوقت در کارهاي خانه کمک نمي‌کني" بگوييد، "من ناراحت شدم که بدون اينکه به من براي جمع کردن ميز شام کمک کني گذاشتي رفتي."
7. کينه به دل نگيريد.

بخشش ابزاري بسيار قوي است. اگر اجازه دهيد که عصبانيت و ساير احساسات منفي بر احساسات مثبت شما غلبه کنند، خواهيد ديد که با تلخي و ناعدالتي خودتان نابود شده‌ايد. اما اگر بتوانيد کسي که اذيتتان کرده است را ببخشيد، هر دو شما مي‌توانيد از آن موقعيت درس بگيريد. منطقي نيست که از همه آدمها توقع داشته باشيد در همه شرايط همانطوري رفتار کنند که شما دوست داريد.
8. براي خالي کردن فشار، شوخ‌طبعي کنيد.

شوخي و خنده به مقابله با فشارعصبي کمک مي‌کند. از شوخ‌طبعي براي مواجهه با چيزي که عصبانيتان کرده است و انتظارات و توقعات غيرواقع‌بينانه‌اي که داشته‌ايد استفاده کنيد. البته از طعنه و ريشخند دوري کنيد زيرا ممکن است موجب جريحه‌دار شدن احساسات ديگران شده و همه چيز را بدتر کند.
9. مهارت‌هاي تمدداعصاب را تمرين کنيد.

وقتي اعصابتان خرد شده و خشمتان قليان مي‌کند، از مهارت‌هاي تمدد اعصاب کمک بگيريد. تمرينات تنفس عميق، تجسم يک تصوير آرامش‌بخش يا تکرار کلمه يا عبارتي که آرامتان مي‌کند، بسيار به دردتان خواهد خورد. حتي مي‌توانيد موسيقي آرامش‌بخش گوش دهيد، در دفترچه خاطراتتان بنويسيد يا چند حرکت يوگا را تمرين کنيد.
10. بدانيد چه زمان نياز به کمک داريد.

يادگرفتن کنترل عصبانيت براي همه آدمها سخت است. اگر به نظرتان عصبانيت شما شديداً خارج از کنترل است و باعث مي‌شود دست به کارهايي بزنيد که بعداً پشيمان شويد يا به اطرافيانتان آسيب برسانيد، حتماً از متخصص کمک بگيريد.