چرا زنان باید بیشتر نگران آلزایمر باشند؟

چرا زنان باید بیشتر نگران آلزایمر باشند؟

علاوه بر فيلم هنوز آليس، داستان زندگي افرادي مشهوري مانند گلِن کمپبل (موسيقيدان) نيز منتشر شده تا مردم بيشتر عمق اين بيماري را درک کنند.

آلزايمر دزدِ ذهن و خاطرات انسان است و باعث مي‌شود در دوران پيري تنهاتر از هميشه باشيم. اما يکي از ابعاد جديد اين بيماري به تازگي مشخص شده و آن اينکه زنان بيشتر از مردان به آلزايمر مبتلا خواهند شد.

در اوايل ماه جاري ميلادي، نتايج يک پژوهش معتبر در سطح جهاني در ارتباط با «زنان و زوال عقل يا دِمانس» منتشر شد. يافته‌هاي آن تحقيق مشخصا نشان مي‌دهد که احتمال زوال عقل تدريجي در زنان بيشتر است. علاوه بر آن، زنان سهم بيشتري از افرادِ تحتِ مراقبت اين بيماري را در اختيار دارند.

ابعاد ديگر اين پژوهش نشان مي‌دهد که اگر در طول مدت ابتلا به آلزايمر شخص درمانِ خاصي صورت نگيرد، باز هم اين زنان هستند که بيشتر از مردان تاثير مي‌پذيرند. طبق آمار اعلام شده در ايالات متحده، حدود 3.2 ميليون نفر مبتلا به زوالِ عقل (dementia) هستند که دو سوم آن‌ها را زنان تشکيل مي‌دهند. درست است که متوسط عمر زنان نسبت به مردان بيشتر است، اما پزشکان مي‌گويد اين تنها دليل درصد بيشتر ابتلاي زنان به آلزايمر نيست. به عنوان مثال محققان نشان داده‌اند که از بين رفتن استروژن پس از يائسگي موجب اختلال متابوليسم مغز شده و خود مي‌تواند منجر به بروز بيماري آلزايمر شود.

روي هم رفته، احتمال ابتلاي زنان به آلزايمر در ايالات متحده يک به شش و احتمال ابتلاي مردان در اين کشور يک به 11 است. آلزايمر را بايد بحران جدي سلامت قرن حاضر دانست و اين مسئله حالي از آن است که آلزايمر از بيماري‌هاي قلبي و سرطان سينه هم جدي‌تر است. در بريتانيا، زوال عقل قاتل شماره يک زنان است.

آلزايمر يک بيماري منحصر به فرد بوده که خاطرات و توان ادراکي افراد را از بين مي‌برد. آلزايمر علاوه بر آن براي خانواده‌هاي افراد نيز مشکل‌زا است، زيرا خانواده‌ها از نظر عاطفي و مالي بايد متحمل هزينه‌هاي فراواني شوند. هيچ درمان يا روشي وجود ندارد تا سرعت پيشرفت اين بيماري را کند کرد و متاسفانه آمار مبتلايان به اين بيماري به شکل نجومي در حال افزايش است.

آمارهاي انجمن جهاني آلزايمر نيز حاکي از آن است که تعداد مبتلايان به آلزايمر از سال 2010 تا 2013 با رشدي 17 درصد همراه بوده و پيش‌بيني مي‌شود اين روند همچنان ادامه داشته باشد. از طرفي هم جمعيت کنوني جوان ايران تا چند دهه ديگر سالمند شده و ميزان مبتلايان به آلزايمر روندي صعودي خواهد داشت. تاکنون هيچ سرشماري رسمي از مبتلايان به آلزايمر در ايران صورت نگرفته اما تخمين زده مي‌شود که بيش از 600 هزار نفر در کشور مبتلا به آلزايمر هستند.

پژوهشي ديگر در ارتباط با آلزايمر انجام شده که نشان مي‌دهد حدود يک سوم همسران سرپرستِ مردان آلزايمري علائم افسردگي و باليني را دارند. همچنين در اين پژوهش آمده که دخترانِ افراد مبتلا به آلزايمر فشار و استرس روزمره بيشتري را تحمل کرده و آن‌ها نيز علائم افسردگي را دارند.
هزينه‌هاي نگهداري بيماران آلزايمري نيز کمرشکن است. هزينه نگهداري بيماران آلزايمري در سطح جهاني چيزي حدود 604 ميليارد دلار در سال است و اين رقم در سال‌هاي آينده چند برابر خواهد شد. در ايالات متحده، هزينه‌هاي مراقب آلزايمر از سرطان بسيار بيشتر است. به همين دليل بيماري آلزايمر گران‌ترين بيماري اين کشور است و اين هزينه‌ها شامل مراقبت خصوصيِ خانواده‌ها نمي‌شود. اگر هزينه‌هاي مراقبت خصوصي خانواده‌ها را نيز در نظر بگيريم به عددي نجومي‌تر خواهيم رسيد.

همين مسئله نشان مي‌دهد که آلزايمر بايد اولويت اول سلامت تمام کشورها باشد و بايد تدبيري جهاني براي آن انديشيد. تمامي کساني که به نحوي با بيماري آلزايمر سروکار دارند به خوبي مي‌دانند که هر چه زودتر بايد جلوي بيماري آلزايمر يا دست‌کم جلوي پيشرفت آن گرفته شود. اما اين بيماري از يک جنبه ديگر نيز مهم است: آلزايمر بيشتر متوجه زنان است. اين مسئله يعني اينکه مادران جامعه به مراتب بيشتر از مردان طعمه بيماري آلزايمر خواهند شد و اين از جهت حساسيت جايگاه آن‌ها مقابله و چاره‌انديشي در مورد بيماري آلزايمر را بيش از پيش ضروري مي‌کند. البته محققان بايد پژوهش‌هاي بيشتري در مورد رابطه آلزايمر و زنان انجام دهند تا بهتر بتوان تصميم‌گيري کرد.
با اين همه، اگر کارهاي ضروري مقابله با آن انجام بپذيرد مي‌توان در خوش‌بينانه‌ترين حالت گفت که روند صعودي اين بيماري تا سال 2020 در سطح جهاني متوقف خواهد شد.