شما هم بیماری «موبوفوبیا» دارید؟

شما هم بیماری «موبوفوبیا» دارید؟


شما هم بيماري «موبوفوبيا» داريد؟
اين روزها تلفن همراه پاره تن بسياري از ماست. عضوي که نه تنها جداشدني بلکه دور شدني هم نيست. وسيله اي کوچک که تمام جنبه هاي زندگي ما را در بر مي گيرد. تحقيقات نشان مي دهد که حدود ۸۷ درصد از جمعيت کل جهان از اين وسيله ارتباطي استفاده مي کنند. اين وسيله ارتباطي اين روزها ناقل بيماري خطرناکي است.
-
-
-

موبوفوبيا چيست؟

«موبوفوبيا» (Mobophobia) به معناي بروز استرس و اضطراب شديد به هنگام نداشتن آنتن، قطع تماس، قطع ارتباط با اينترنت، تمام شدن شارژ باتري و از همه بدتر جا گذاشتن يا گم کردن تلفن همراه است. همچنين از اين بيماري با نام «نوموفوبيا» (nomophobia) يا (No-Mobile-Phone phobia) به معناي «ترس نبود تلفن همراه» ياد مي شود.

چند درصد ما به موبوفوبيا گرفتاريم؟

تحقيقات نشان مي دهد که حدود ۸۰ درصد از مردم به اشتباه حس مي کنند که گوشي آنها در جيب مي لرزد و ۳۰ درصد به اشتباه حس مي کنند که گوشي آنها زنگ مي زند. ۸۰ درصد از افراد بين ۱۸ تا ۲۴ سال شب با گوشي مي خوابند و يا والديني که تمايل بيشتري به استفاده از تلفن همراه دارند بيشتر در ارتباط با فرزندانشان دچار مشکل مي شوند. همه اينا بخش هايي از اين بيماري فراگير است.

يک فرد عادي به طور معمول در شبانه روز حدود ۱۱۰ بار گوشي خود را چک مي کند در حالي که فرد مبتلا به موبوفوبيا حدود ۹۰۰ بار در شبانه روز اين کار را مي کند. اگر مي خواهيد از عمق پيشرفت اين بيماري مطلع شويد بايد بدانيد که ۹۵ درصد از مردم ساعات قبل خواب را مشغول پيامک زدن يا جست و جو در اينترنت هستند. و يا از هر چهار نفر يک نفر به هنگام خواب گوشي خود را در حالت سکوت نمي گذارد.

طبق تحقيقات صورت گرفته از هر دو نفر يک نفر اگر نصف شب بدون هيچ دليلي از خواب بيدار شوند اول به سراغ گوشي مي روند و آن را چک مي کنند.

شما علائم مونوفوبيا را داريد؟

موبوفوبيا زماني رخ مي دهد که فرد نسبت به از دست دادن گوشي خود دچار ترس شود. از آنجا که اين ابراز دربردارنده اطلاعات شخصي از قبيل عکس، پيام، صوت و ... است انتشار عمومي اين موارد جايي بس نگراني هم دارد. «تکنو استرس» يا ترس و اضطراب از ارتباط رو در رو با شخص ديگر به دليل استفاده بيش از حد از ابزارهاي ارتباطي، حالتي از اضطراب است که سرانجام منجر به انزواء و افسردگي فرد مي شود. «رينگ ژايتي» يا اضطراب ناشي از شنيدن صداي زنگ حالتي ديگر از اضطراب است که باعث مي شود شما مرتب به صفحه گوشي خود نگاه کنيد تا هيچ تماس، پيام، هشدار و هيچ اتفاق تازه اي بر روي گوشي خود را از دست ندهيد. از نشانه هاي وابستگي به تلفن همراه مي توان به استفاده مکرر از تلفن همراه براي از بين بردن حس ناراحتي، غم و اندوه و استرس نام برد.

از علائم شاخص اين بيماري ها اضطراب، تغييرات تنفسي، لرزش، عرق کردن، آشفتگي، سردرگمي و افزايش ضربان قلب است. و البته از علائم عاطفي اين بيماري مي توان به افسردگي، وحشت، ترس، وابستگي، اعتمادبه‌نفس پايين و احساس تنهايي اشاره کرد.

اگر فکر مي کنيد به اين بيماري دچار هستيد بايد بدانيد راه درمان آن خوددرماني است!​

مرجع : مجله مهــــر