حدود ۳۰ درصد کودکان جهان مشکلات روانپزشکي دارند

حدود ۳۰ درصد کودکان جهان مشکلات روانپزشکي دارند

به گزارش فارس، جواد علاقبند راد در نشست خبري همايش اختلالات عصبي ـ تکاملي که روز شنبه 3 دي سال جاري در بيمارستان حضرت علي‌اصغر(ع) برگزار شد، گفت: مغز انسان از بدو خلقت شروع به رشد مي‌کند و در طول سال‌هاي زندگي به ويژه سال‌هاي اوليه از مراحلي عبور مي‌کند؛ با توجه به اهميت سير تکاملي مغز، بخشي از سيستم بهداشت و درمان هر کشوري به مغز و تکامل آن اختصاص پيدا مي‌کند.

وي افزود: هر مشکلي که ناشي از اختلال در عملکرد مغز در جريان تکامل باشد، اختلال عصبي ـ تکاملي است که به صورت يک طيف وجود دارد.

عضو هيأت علمي دانشگاه علوم پزشکي تهران گفت: برخي از اختلالات عصبي ـ تکاملي به دليل مشکلات حسي ـ حرکتي يا متابوليکي، فرد را به شدت گرفتار مي‌کند که توانبخشي راهکار درماني آن است؛ مثلا سندروم داون موجب عقب‌ماندگي شديد همراه با مشکلات جسمي، صرع، تشنج و ... مي‌شود.

وي افزود: براي درک اختلالات و کمک به شناسايي ماهيت آنها بايد بين رشته‌اي عمل کنيم.

علاقبند راد گفت: تأخير تکامل لزوماً عقب‌ماندگي نيست، همچنين کساني که در يکي از ساختارهاي مغزي داراي نقص هستند، با مکانيسم جبراني، نقص موجود را پوشش مي‌دهند.

وي ادامه داد: 25 تا 30 درصد کودکان جهان مشکلات روانپزشکي دارند که بايد درمان شوند، چرا که کودکان آينده‌سازان کشور هستند و از اين منظر توجه به مشکلات روانپزشکي و روانشناختي در کنار مسائل جسماني اهميت پيدا مي‌کند.

رئيس همايش اختلالات عصبي ـ تکاملي خاطرنشان کرد: در همايش اختلالات عصبي ـ تکاملي، کارگاه مقدماتي براي درمان بيش‌فعالي برگزار مي‌شود، همچنين تشخيص افتراقي اين اختلال با اوتيسم به شرکت‌کنندگان آموزش داده مي‌شود.

ميترا حکيم شوشتري دبير علمي همايش اختلالات عصبي ـ تکاملي نيز با بيان اهميت توجه به پايش تکامل اظهار داشت: تکامل، سن طلايي دارد که سه اول زندگي را دربرمي‌گيرد و وقتي به آن پرداخته نمي‌شود تبعات جبران ناپذيري خواهد داشت.

وي افزود: بسياري از مسائل مختلف در رشته هاي طب اطفال مي‌تواند بر تکامل تأثير بگذارد. کنگره اختلالات عصبي ـ تکاملي با هدف توجه به اختلالات عصبي ـ تکاملي 17 تا 18 دي سال جاري از 8 و 30 دقيقه صبح تا 14 برگزار مي‌شود؛ پايش تکامل و غربالگري کودکان، اختلالات متابوليک و غدد درون‌ريز، مغز و اعصاب و اختلالات روانپزشکي بر مشکلات تکامل جزو محورهاي اين همايش است.

حکيم شوشتري اظهار داشت: 7.5 تا 8.5 امتياز بازآموزي براي اين همايش در نظر گرفته شده است و گروه هدف آن، متخصصان و فلوشيپ‌هاي مغز و اعصاب، روانپزشکان، روانشناسان باليني، کاردرمانگران، شنوايي‌سنج‌ها و بينايي‌سنج‌ها هستند، همچنين 40 سخنران در اين دو روز به سخنراني پيرامون محورهاي مذکور خواهند پرداخت.