اختلاف سنی با فرزندانمان را چه کنیم؟

اختلاف سنی با فرزندانمان را چه کنیم؟

 اختلاف سني با فرزندانمان را چه کنيم؟


با افزايش سن ازدواج، کاملا طبيعي است که اختلاف سني پدران و مادران و نيز فرزندان بيشتر و بيشتر شود و گاهي به بيش از سي و پنج سال هم برسد. وجود اين ميزان اختلاف سني منجر به اختلاف در نوع گفتار، کردار و حتي ديدگاه والدين و فرزندان مي‌شود.

به گزارش جام جم، اگر به نکاتي که در ذيل اشاره مي‌شود، توجه کنيم بهتر مي‌توانيم همپاي کودکان خود باشيم.

عشق ورزيدن

مي‌توانيد با کودکتان رابطه خوبي برقرار کنيد، به شرط آن که اجازه بدهيد عشق و محبت شما را نسبت به خودش احساس کند. محبت قلبي به تنهايي، براي ارضاي خواسته‌هاي دروني کودک کافي نيست.

 او به عشق و محبتي نيازمند است که آثارش در رفتار و گفتار پدر و مادر نمودار باشد. بچه‌ها از نوازش، بوسه و تبسم و حتي از آهنگ محبت‌آميز سخنان شما احساس آرامش مي‌کنند و اعتماد به نفسشان تقويت مي‌شود و درمي‌يابند که در زندگي، افرادي هستند که بدون هيچ گونه انتظاري، عاشقانه آنها را دوست دارند و از آنها حمايت مي‌کنند، اينجاست که به خودشان مي‌قبولانند با وجود اين افراد هيچ گاه تنها نخواهند ماند.

وقتي به فرزندتان اظهار محبت مي‌کنيد او به شما و محيط خانه علاقه‌مند مي‌شود و کمتر پيش مي‌آيد، جذب دوستان ناباب و مواد مخدر شود و به لحاظ روحي و جسمي نيز فرد سالم‌تري خواهد بود. پس هميشه به فرزندتان محبت کنيد و بگوييد که دوستش داريد و عاشقش هستيد، اما بايد بدانيد که اظهار محبت وسيله تربيت است و نبايد مانع تربيت شود.

بنابراين والدين بايد حساب عشق به فرزند را از تربيت جدا کنند، او را صميمانه دوست بدارند ولي عيوب و رفتار نادرستش را با روشي عاقلانه اصلاح کنند، زيرا فرزند شما هميشه کودک باقي نمي‌ماند.

کشف علايق مشترک خود و فرزندان

ممکن است شما به دليل اختلاف سني که با فرزندتان داريد، براي برقراري ارتباط خوب و صميمانه با او، مشکلاتي داشته باشيد. در اين مواقع بهتر است به دنبال نقاط مشترک بين خود و فرزندتان باشيد. مثلا شايد هر دوي شما وقت‌تان را براي خواندن کتاب، ورزش يا دوچرخه‌سواري صرف کنيد. بنابراين سعي کنيد علايق مشترک خود و فرزندتان را بيابيد و با استفاده از وجود اين علايق، رابطه دوستانه‌اي ميان خودتان ايجاد کنيد.

گام ديگر اين است که بدانيد فرزندتان چگونه وقتش را مي‌گذراند و مشغول انجام چه نوع کار و فعاليت‌هايي است. زماني را هر چند کوتاه به او اختصاص بدهيد و در کارها و فعاليت‌هايي که دوست دارد، شرکت کنيد. حتي مي‌توانيد دست فرزندتان را بگيريد، به پارک برويد و همپاي او روي چمن‌هاي سرسبز بدويد، گل‌هاي رنگارنگ را نوازش کنيد، بلند بلند بخنديد و آواز بخوانيد و درباره موضوعات مختلف با هم صحبت کنيد و از اين که در کنار يکديگر هستيد لذت ببريد. اين نکته حائز اهميت است. اگر چند تا بچه داريد براي هر کدام از آنها زماني را جداگانه اختصاص بدهيد 

صبور بودن

اگر يک روز سخت و پرمشغله را پشت‌سر گذاشته‌ايد، لطفا تلافي آن را سر بچه‌ها در نياوريد. همه ما در زندگي روزهاي سخت و پرکار داريم، ولي بايد آرامش خود را حفظ و راهي براي کاهش خستگي روزانه پيدا کنيم.

سعي کنيد وقتي کنار افراد خانواده بويژه کودکان هستيد، شاد و پرانرژي باشيد، زيرا بچه‌ها پدر و مادر شاد و پرانرژي مي‌خواهند، نه پدر و مادر خسته و عصبي.

اين نکته مهم است، زماني که فرزندتان با شما صحبت مي‌کند مدام کلام او را قطع نکنيد، چراکه احساس مي‌کند تمايلي به شنيدن حرف‌هايش نداريد، لذا از حرف زدن با شما دلسرد مي‌شود. هميشه سعي کنيد صبور باشيد و به حرف فرزندتان بدقت گوش کنيد، زيرا اين گونه به او مي‌فهمانيد، آن قدر برايش ارزش و احترام قائليد که حاضريد تمام حرف‌هايش را بشنويد. با اين روش مي‌توانيد متوجه مشکلات ريز و درشت فرزندتان بشويد و بموقع به او کمک کنيد. به اهداف و احساساتش احترام بگذاريد و هميشه به او بگوييد چقدر دوستش داريد.

بازي کردن

کودک بازي کردن با پدر و مادرش را دوست دارد و همين را يکي از دلايل محبت مي‌داند. در ضمن بر اثر همين بازي‌هاست که علايق ذاتي کودک و اخلاق و رفتار اجتماعي و فردي او شکل مي‌گيرد. به اين ترتيب يک راه درست براي تقويت روابط بين شما و فرزندتان اين است که با او بازي کنيد و قاه قاه بخنديد. اجازه ندهيد مدام با رايانه بازي کند.

بازي‌هاي زمان کودکي خودتان را به او ياد بدهيد. زمان بيشتري را با فرزندتان سپري کنيد. او به وجود شما در کنار خود احتياج دارد. 

حتي مي‌توانيد بازي‌هايي را انتخاب کنيد که تک‌تک افراد خانواده بتوانند در آن شرکت کنند، مثل بازي اسم فاميل يا منچ ... گاهي اوقات با هم به پارک محل برويد، سوار تاب شويد، از پله‌هاي سُرسُره، بالا برويد و با هم سر بخوريد و کلي خوش بگذرانيد. وقتي در کنار فرزندتان هستيد با تمام وجود کنارش باشيد تا او هم وجود شما را در کنار خود احساس کند و شاد باشد.

نظم و قانون حاکم بر خانواده

بهتر است بچه‌ها در خانه‌اي بزرگ شوند که قانون داشته باشد. خانه‌اي که در آن نظم و قانون نباشد، بچه‌ها آزادانه هر کاري را که دوست داشته باشند انجام مي‌دهند، مثلا تا هر ساعتي که بخواهند پاي رايانه مي‌نشينند و بازي مي‌کنند يا تا نيمه‌هاي شب تلويزيون تماشا مي‌کنند و... .

اگر مي‌خواهيد رابطه خوبي با فرزندتان داشته باشيد، بايد قوانين خاصي تعيين و اين قوانين را به طور ثابت اجرا کنيد. براي مثال، ساعات خاصي را براي ديدن برنامه‌هاي تلويزيون يا بازي‌هاي رايانه‌اي تعيين کنيد يا انجام بعضي کارهاي خانه را بر عهده فرزندتان بگذاريد، البته کارهايي که در حد توانش باشد.

ممکن است ابتدا کمي خسته شود و غر بزند، اما بعد متوجه مي‌شود شما به او اعتماد کرده‌ايد که انجام برخي از کارها را به او سپرده‌ايد. در نتيجه خوشحال مي‌شود و احساس مسئوليت مي‌کند و در آينده نيز فرد مسئوليت‌پذيري مي‌شود.

 

اين نکته مهم است که اگر گاهي فرزندتان نتوانست کارها را در حد عالي انجام بدهد، او را تنبيه نکنيد، سرش غر نزنيد و نگوييد تو از عهده هيچ کاري برنمي‌آيي، زيرا اعتماد به نفسش را از دست مي‌دهد، بنابراين فرصت ديگري به او بدهيد و کمکش کنيد تا کارش را درست و دقيق انجام بدهد.