مقالات

image

استرس چیست و راههای مدیریت و کنترل آن کدامند؟

واژه استرس ابتدا در علم فيزيک مطرح شد، به اين معنا که به جسمي آنقدر فشار آورده شده تا خرد شود. کلمه استرس در ارتباط با شرايط انسان براي نخستين بار توسط روانشناسي به نام هانس سليه مطرح گرديد.

image

ناگهان ترس، تپش قلب و تنگي‌نفس

اختلال پانيک يا حمله هراس يکي از اختلال‌هاي اضطرابي است که در آن فرد به‌طور ناگهاني دچار ترس و تپش قلب شديد، بدون وجود سابقه‌اي از بيماري‌هاي قلبي مي‌شود. اين اختلال باعث دستپاچگي و ترس شديد بيمار مي‌شود و معمولا او را به مطب پزشکان مي‌کشاند اما در بررسي‌هاي تخصصي هيچ نشاني از بيماري قلبي و جسمي ديده نمي‌شود.

image

آشنایی با اختلال استرس پس از سانحه ( PTSD )

اختلال استرس پس از سانحه، يک اختلال جدي روان‌پزشکي است که سالانه هزاران نفر را متأثر مي‌کند. درواقع، ممکن است سالانه5% جمعيت از اين بيماري رنج ببرند.

image

آشنایی با اختلال وسواس اجباری (OCD) + فیلم آموزشی

اختلال وسواسي اجباري يک بيماري دوبخشي است. بخش اول، نگراني بيش‌ازحد نسبت به بعضي چيزها (يک وسواس) را شامل مي‌شود که خودبه ايجاد مقدار زيادي اضطراب و پريشاني در فرد منجر مي‌گردد. بخش دوم اين اختلال نياز شديد به انجام کاري است که به رها شدن از اضطراب حاصل از وسواس کمک مي‌کند.

image

آشنایی با اختلال پانیک (حمله وحشت) + فیلم آموزشی

تقريباً از هر 7 نفر، يک نفر حداقل يک حمله وحشت را در طول زندگي تجربه خواهد کرد. اين بدان معنا نيست که شخص از حمله وحشت رنج مي‌برد يا به حمله وحشت دچار خواهد شد

image

9 فوبیای عجیب و غریب در جهان

ترس شديد يا بيمارگونه که در روانشناسي به هَراس يا فوبيا شهرت دارد عبارت است از نوعي بيمارگونه و پايدار از ترس در فرد که باعث اختلال در زندگي روزمره وي مي‌شود.